امنیت شبکه , امنیت در اینترنت

وبلاگی درباره امینت شبکه و امنیت در اینترنت و آخرین اخبار امنیت شبکه

طراحی سامانه مرکز عملیات امنیت توسط محققان ایرانی

طراحی سامانه مرکز عملیات امنیت توسط محققان ایرانی

عرش نیوز: مرکز عملیات امنیت شبکه، مکانی برای مانیتورینگ و کنترل 24 ساعته وقایع شبکه به منظور ارایه تصویری متحد و جامع از وضعیت امنیتی شبکه است که به دلیل رشد فزاینده مخاطرات امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، استقرار این مرکز در سازمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

هر SOC دارای حسگرهایی در داخل شبکه بوده و با کمک آن‌ها انواع رخدادها را جمع‌آوری کرده و با انجام تحلیل‌های هوشمند و سیاست پذیر، انواع حوادث امنیتی را شناسایی می‌کند.

 

ساختارمند کردن فعالیت‌های امنیتی، امکان تعین میزان بهبود وضعیت امنیت شبکه در طول زمان، کاهش هزینه‌های امنیتی و افزایش اتکا به زیر ساخت‌های اطلاعاتی، جمع‌آوری و ذخیره‌سازی خودکار رخدادنماها و ... از جمله امکاناتی است که این مرکز برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.

 

به واسطه سرویس‌های پیشرفته قابل ارایه در این مرکز، می‌توان سیاست‌های امنیتی را مطابق با نیازها پیش بینی کرد.

 

در مراکز SOC علاوه بر مدیریت امنیت تجهیزات شبکه، زیرساخت‌های اطلاعاتی که به طور کلی شامل پرسنل، فرایندها و روال کاری در شبکه هستند نیز به لحاظ امنیتی پشتیبانی می‌شوند.

 

در طراحی و تولید SOC بومی از هیچ‌گونه ابزار نرم‌افزاری خارجی و یا متن باز استفاده نشده و طراحی و پیاده‌سازی کامل محصول با حمایت و نظارت پژوهشگاه فضای مجازی کشور توسط کارشناسان و متخصصان داخلی انجام شده است.

 

پس از ساخت سامانه مرکز عملیات امنیت بومی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، بهره‌برداری از این سامانه در وزارت کشور و وزارت دفاع نیز به ترتیب انجام شده و رو به اتمام است.


برچسب‌ها: طراحی سامانه مرکز عملیات امنیت, امنیت, امنیت در اینترنت, امنیت شبکه
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۲ساعت 0:24  توسط امنیتی  |